TASR: Placental biological patch helps heal wounds

Produkt vedci v Brne vyvíjali päť rokov a na konci roka 2017 spustili observačnú štúdiu 50 chronických rán u 45 pacientov v Česku a na Slovensku.

Bratislava 28. novembra (TASR) – Amniová membrána, najvnútornejší obal placenty, pomáha pri liečbe nehojacich sa rán, a tak predstavuje veľký pokrok v regeneratívnej medicíne. Uviedla to farmaceutka Ľudmila Kišeláková a ďalší odborníci v stredu v Bratislave.

Produkt vedci v Brne vyvíjali päť rokov a na konci roka 2017 spustili observačnú štúdiu 50 chronických rán u 45 pacientov v Česku a na Slovensku. “U 80 percent pacientov sa podarilo signifikantne zredukovať veľkosť rán, prípadne ich úplne uzavrieť,” hovorí Kišeláková. Niektoré chronické rany pritom mali až 13 rokov. Na základe týchto klinických skúseností odborníci v Česku a na Slovensku odporúčajú amniovú membránu ako vhodný spôsob liečby diabetickej nohy. Je vhodná aj pri ďalších defektoch kože. Na Slovensku podľa Kišelákovej amniovú membránu na rany aplikujú, alebo sa na túto procedúru pripravujú dermatovenerologické, diabetologické a chirurgické pracoviská vo Svidníku, Levoči, Dolnom Kubíne, Ľubochni, Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave. Aplikáciu amniovej membrány zatiaľ poisťovne na Slovensku nepreplácajú.

Jednou z pacientok, ktorej nová metóda liečenia pomohla, je Soňa z Hlohovca. Tá s problémom chronickej rany žila 11 rokov. “Metóda je minimálne invazívna. Nič netreba rezať, membrána sa na ranu len položí, navlhčí a zakryje,” hovorí Zdeněk Kořístek z Národného centra tkanív a buniek v Brne. Samotná procedúra trvá len niekoľko minút, ale to, či je aplikácia membrány v konkrétnom prípade vhodná, musí posúdiť lekár. Pacient napríklad nesmie mať žiadnu infekciu.

“Chronická rana je definovaná ako rana, ktorá sa nezahojí za šesť, prípadne osem týždňov,” priblížil Kořístek. Často súvisí s cukrovkou, ale môžu to byť napríklad aj bercové vredy, dekubity a kožné vredy rôzneho pôvodu. Rana sa kontinuálne infikuje, bolí a dramaticky zhoršuje kvalitu života.


Text vyšel také na:

https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000648/1755403/Novinka–ktora-lieci-bolestivy-chronicky-problem–Soni-z-Hlohovca-pomohla-po-11-rokoch-

https://najmama.aktuality.sk/clanok/270949/placenta-moze-pomoct-pri-hojeni-ran-ako-je-to-mozne-vysvetluju-odbornici/

https://www.dobrenoviny.sk/c/149183/membrana-z-placenty-pomaha-pri-hojeni-ran-priblizili-odbornici

http://www.trnavadnes.com/sprava/29910/membrana-z-placenty-pomaha-pri-hojeni-ran-priblizili-odbornici-

https://www.dnes24.sk/ceski-vedci-vyvinuli-novu-liecbu-chronickych-ran-pomohla-uz-aj-slovakom-316304

http://www.teraz.sk/slovensko/zdravie-membrana-z-placenty-pomaha-pr/364069-clanok.html

https://www.dnesky.sk/membrana-z-placenty-pomaha-pri-hojeni-ran-priblizili-odbornici/

https://hlavne.sk/domace/membrana-z-placenty-pomaha-pri-hojeni-ran-priblizili-odbornici/

https://www.24hod.sk/membrana-z-placenty-pomaha-pri-hojeni-ran-priblizili-odbornici-cl635431.html

http://www.netky.sk/clanok/membrana-z-placenty-pomaha-pri-hojeni-ran-priblizili-odbornici

 

We handle your personal data (name and e-mail address) in accordance with GDPR. We only process these data for the purpose of communicating with you, for the absolutely-required length of time. You may withdraw your consent to the processing of these data at any time at info@biohealingeurope.eu

Career

Our company constatly seeks out new candidates, who could enrich our fast paced biotechnological company with their knowledge and know-how.

If you have a relevant education background and expertise in the following pharmaceutical industry, biotech, healthcare and are interested to become part of innovative projects in the area of development and manufacturing of products derived from perinatal tissues, dont hesitate to contact us.

Please send us your CV and cover letter to career@biohealing.eu