DIA hope: AMNIODERM® – AMNIOTIC MEMBRANE

DIA nádej 1/2019 – AMNIODERM® – amniová membrána podporí hojenie chronických nehojacích sa defektov na nohách diabetikov (diabetickej nohy).

Amniová membrána – jeden z plodových obalov ľudskej placenty, je znovuobjavený poklad. Existujú záznamy, ktoré dokazujú jej využitie v liečbe a hojení už tisíce rokov. Teraz zažíva ľudská placenta renesanciu a tím vedcov z Brna postavil svoj výskum práve na využití jej jedinečných vlastností.

Vývoj spracovania amniovej membrány pre chronické nehojace sa rany trval brnenským vedcom približne 5 rokov a vedci pritom vychádzali predovšetkým zo skúseností s týmto tkanivom v oftalmológii. Vývoj bol ukončený získaním patentu na spôsob spracovania a multicentrickou observačnou štúdiou, ktorá sa uskutečnila v Českej republike a aj na Slovensku a svojimi výsledkami veľmi pozitívne prekvapila nielen pacientov, ale aj odbornú verejnosť.

Do štúdie boli vybraní pacienti, ktorých rany boli označené za nezahojiteľné (chronické dlhodobo sa nehojace). Celkom 78 % zo všetkých rán sa výrazne zlepšilo – rany sa zmenšili, až uzavreli, prestali bolieť a svrbieť. Bolesť ustúpila celkom u 75 % pacientov. Vďaka týmto fantastickým výsledkom bola amniová membrána pre chronické nehojace sa rany zaradená do slovenských Interdisciplinárnych štandardov diagnostiky a liečby diabetes mellitus, jeho komplikácií a najvýznamnejších sprievodných ochorení (vydané 30. 5. 2018).

Radosť z úspechu bola o to väčšia, že chronické nehojace sa rany v našich končinách trápi až 2 % obyvateľov a až 6 % diabetikov, kedy 20 % všetkých chronických nehojacich sa rán sa neuzavrie ani do dvoch rokov od začatia liečby.

Amniová membrána pre chronické nehojace sa rany s veľmi vysokým terapeutickým potenciálom pritom vyzerá veľmi nenápadne – jako polopriehľadná biologická náplasť – a jej aplikácia sa lepeniu náplasti skutočne podobá. Na rozdiel od náplastí sa ale do rany postupne vstrebe, a tým naštartuje proces hojenia. Bio-náplasť teda z rany nie je nutné pracne odstraňovať, a tým narušiť naštartovaný proces hojenia. K preväzu dochádza po 7 dňoch a k významnej redukcii rany až úplnému uzavretiu dochádza za 3-8 týždňov. Tento spôsob podpory hojenia chronických nehojacich sa rán je už na Slovensku bežne dostupný, napríklad v NEDÚ Ľubochni, Sanare Svidník, COR-MEDICAL Dolný Kubín, Nemocnici s poliklinikou Spišská Nová Ves, Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča, Poliklinike ŽILPO Žilina, PROCTOVEN CLINIC Bratislava (viac na www.amnioderm.info).

Mgr. Iveta Minařiková, PharmDr. Ľudmila Kišeláková, MBA

We handle your personal data (name and e-mail address) in accordance with GDPR. We only process these data for the purpose of communicating with you, for the absolutely-required length of time. You may withdraw your consent to the processing of these data at any time at info@biohealingeurope.eu

Career

Our company constatly seeks out new candidates, who could enrich our fast paced biotechnological company with their knowledge and know-how.

If you have a relevant education background and expertise in the following pharmaceutical industry, biotech, healthcare and are interested to become part of innovative projects in the area of development and manufacturing of products derived from perinatal tissues, dont hesitate to contact us.

Please send us your CV and cover letter to career@biohealing.eu