DIA nádej 1/2019 – AMNIODERM® – amniová membrána podporí hojenie chronických nehojacích sa defektov na nohách diabetikov (diabetickej nohy).
Amniová membrána – jeden z plodových obalov ľudskej placenty, je znovuobjavený poklad. Existujú záznamy, ktoré dokazujú jej využitie v liečbe a hojení už tisíce rokov. Teraz zažíva ľudská placenta renesanciu a tím vedcov z Brna postavil svoj výskum práve na využití jej jedinečných vlastností.
Vývoj spracovania amniovej membrány pre chronické nehojace sa rany trval brnenským vedcom približne 5 rokov a vedci pritom vychádzali predovšetkým zo skúseností s týmto tkanivom v oftalmológii. Vývoj bol ukončený získaním patentu na spôsob spracovania a multicentrickou observačnou štúdiou, ktorá sa uskutečnila v Českej republike a aj na Slovensku a svojimi výsledkami veľmi pozitívne prekvapila nielen pacientov, ale aj odbornú verejnosť.
Do štúdie boli vybraní pacienti, ktorých rany boli označené za nezahojiteľné (chronické dlhodobo sa nehojace). Celkom 78 % zo všetkých rán sa výrazne zlepšilo – rany sa zmenšili, až uzavreli, prestali bolieť a svrbieť. Bolesť ustúpila celkom u 75 % pacientov. Vďaka týmto fantastickým výsledkom bola amniová membrána pre chronické nehojace sa rany zaradená do slovenských Interdisciplinárnych štandardov diagnostiky a liečby diabetes mellitus, jeho komplikácií a najvýznamnejších sprievodných ochorení (vydané 30. 5. 2018).
Radosť z úspechu bola o to väčšia, že chronické nehojace sa rany v našich končinách trápi až 2 % obyvateľov a až 6 % diabetikov, kedy 20 % všetkých chronických nehojacich sa rán sa neuzavrie ani do dvoch rokov od začatia liečby.
Amniová membrána pre chronické nehojace sa rany s veľmi vysokým terapeutickým potenciálom pritom vyzerá veľmi nenápadne – jako polopriehľadná biologická náplasť – a jej aplikácia sa lepeniu náplasti skutočne podobá. Na rozdiel od náplastí sa ale do rany postupne vstrebe, a tým naštartuje proces hojenia. Bio-náplasť teda z rany nie je nutné pracne odstraňovať, a tým narušiť naštartovaný proces hojenia. K preväzu dochádza po 7 dňoch a k významnej redukcii rany až úplnému uzavretiu dochádza za 3-8 týždňov. Tento spôsob podpory hojenia chronických nehojacich sa rán je už na Slovensku bežne dostupný, napríklad v NEDÚ Ľubochni, Sanare Svidník, COR-MEDICAL Dolný Kubín, Nemocnici s poliklinikou Spišská Nová Ves, Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča, Poliklinike ŽILPO Žilina, PROCTOVEN CLINIC Bratislava (viac na www.amnioderm.info).
Mgr. Iveta Minařiková, PharmDr. Ľudmila Kišeláková, MBA