A treasure that ends up in the bin. Placenta might serve children well in the future.

Placenta je orgán, bez kterého by dítě v děloze dlouho nepřežilo. Spojuje matku s dítětem, vyživuje ho, zásobuje kyslíkem a odvádí odpadní látky. “Když se dítě narodí a placenta se odloučí, stává se bezcennou a končí v biologickém odpadu. A to je velká chyba,” myslí si MUDr. Gabriel Pallay z Národního centra tkání a buněk, který byl hostem Radioporadny Českého rozhlasu.


Celý rozhovor si můžete poslechnout audioarchivu Českého rozhlasu. Moderovala Jitka Slezáková.


Placenta v sobě totiž koncentruje ještě nepozměněné kmenové buňky, které v budoucnu mohou dítěti velice posloužit nejen v případě nemoci, ale i při regeneraci stárnoucího organismu.

Nejen placenta, ale i další perinatální orgány mohou být v budoucnu pokladem pro dítě, pokud mu rodiče nechají tyto cenné orgány uložit. Jedná se nejen o placentu, ale také o pupečník a pupečníkovou krev.

„Dnes už takové možnosti jsou a podporuje je i Česká gynekologická a porodnická společnost. Jen je potřeba myslet na to předem. Ne až ve chvíli porodu. Budoucí maminky by si měly včas rozmyslet, jak chtějí se svou placentou naložit a domluvit se předem s lékařem,“ vysvětluje doktor Pallay.

Poklad k nezaplacení

Genetická informace v perinatálních tkáních je skutečným pokladem, protože má původní novorozeneckou, a tedy ještě nepozměněnou kvalitu. V tom jsou tyto kmenové buňky jedinečné. Medicína se v této oblasti vyvíjí bleskovým tempem. Až bude dítě, které se v současnosti narodí, dospělé, bude mít v bance uložené své vlastní kmenové buňky, které se jinou cestou získat nedají.

We handle your personal data (name and e-mail address) in accordance with GDPR. We only process these data for the purpose of communicating with you, for the absolutely-required length of time. You may withdraw your consent to the processing of these data at any time at info@biohealingeurope.eu

Career

Our company constatly seeks out new candidates, who could enrich our fast paced biotechnological company with their knowledge and know-how.

If you have a relevant education background and expertise in the following pharmaceutical industry, biotech, healthcare and are interested to become part of innovative projects in the area of development and manufacturing of products derived from perinatal tissues, dont hesitate to contact us.

Please send us your CV and cover letter to career@biohealing.eu